kanaviçe iplerini kanaviçe işleriyle değerlendirme....


Yapması bir o kadar zor fakat yapmaya başlayınca çok zevk alınan ve bitince harika gözüken kanaviçe işleri...
Çocukken yastık, seccade ve dolaplar için örtü işlerdik şimdi o günlere biraz geri dönüş yapmak istedim ve yaptığım kanaviçemi paylaşmak istedim. El emeği göz nuru bu işler için söylense gerek, gözlerimizi yoran ellerimize batan iğneler ve çekilen güzel zahmetlerin eserleri...Yapılışına gelince ilk önce yapacağınız modeli seçmelisiniz, seçtiğiniz model de kullanacağınız renkleri tespit edip bunları temin etmelisiniz. Sonrası büyük bir sabır ve emek gerektiriyor, modele bakarak işlemeye devam ediyorsunuz. Bazen gözleriniz o kaadar yoruluyor ki artık şaşı görmeye başlayınca ara verip dinlenin sonra hatalı bir dokuma modeli bozuyor.

sabunluk süsleme


Activex sıvı sabunluğumu dekupaj yöntemi yeniledim. banypmda çok güzel duruyor, sizlere de tavsiye ederim. Yapılış aşamaları detaylarıyla sayfanın devamında


İlk önce sabunlığumuzun etiketlerini çıkarıp alkol ile yapışkanlı yüzeyini temizleyelim. Peçetelerimizdeki desenleri keselim, yüzey kuruduktan sonra dekupaj tutkalımızı  sürerek kestiğimiz peçete ( peçetelerin katlarını ayıralım) desenlerini yapıştıralim. Desenlerimizin üzerine tekrar dekupaj tutkalını sürelim. Kurumasını bekleyelim, ardından üstünü cilalayalım. Cilalama işlemi için tırnak cilası, 100 kat vernik kullanarak yapabilirsiniz. işte son halleri...Bu sabunluğu yaparken amacım süslemekti, fakat oğluşumun hayvanları tanıması ve özelliklerini öğrenmesini sağladı. Kullanırken; tısss yılan ellerimi yıkarken bana baksın, kaplumbağanın evi mavi .... gibi birçok şeyi öğrenmesini sağladı. Çocukların gelişimine katkıda bulunacağından her anneye tavsiye ederim.

eski pasta kapağından sepete dönüşüm    Bu eskimiş, yıkanmaktan her tarafı çizilmiş kullanılmayacak durumdaki pasta kapağını  boyasam mı, dekupaj mı yapsam yoksa diye düşünürken aklıma farlı bir fikir geldi.

  Etrafına dantelden kılıf öreyim dedim, şekldeki gibi zincirle başlayarak daire biçiminde kapta kabının boyutunda ördüm. Çok hızlı ve çok zevkli oldu.

Yan tarafları örerken dantelime basit şekiller ilave ettim. Bu hali örülüp pasta kapağına geçilmiş hali.


  
Buda içeriden görünüşü, isterseniz içine saksı koyun isterseniz sepet olarak kullanın, ben sepet olarak kullanmayı tercih ettim, hatta adını da ıvır zıvır kutusu koydum.

 

bebek şekerlerim


 

Bu bebek şekerlerini oğlum için yapmıştım. Çikolatası pelitten süslemesi benden
Sipariş üzerine farklı çeşitleride yapılır.

MİDYE DOLMADAN MUMLUKAslında bu mumluk; fasülye pilaki tabaklı midye dolmalı bir mumluk çünkü malzemeleri böyle yapılışı devamı da işte şöyle;

Konserve kutusunun üzerini uzunlu kısalı olarak kestiğimiz çubuklarımızla kaplayalım, kaplama ile ilgili detayları burada bulabilirsiniz.


Kaplanmış haliyle işte karşınızda bulunan fakat işlemleri henüz tamamlanmayan pilaki kutumuzu süslemeye midye dolmalarla devam edeceğiz. Resimdeki gibi yapıştırdıktan sonra oje ile boyayacağız.
Boyanmış hali ile karşınıza


Midyelerimiz boyadıktan sonra çubuklarla kapladığımız konserve kutumuzu cilalayıp, kendir ipi ile süslüyoruz. Romantik akşamlara, dolmalı ve doğaya saygılı mumluğumuz hazır. Umarım sizlerde beğenir ve yaparsınız.

 yelpaze modelli peçetelikDaha önceleri farklı bir modelini yaptığım mandallardan peçetelik çalışmama bir yenisini daha ekledim.


 1. Mandalları tellerinden ayırıp şekildeki gibi birbirine yapıştıralım. Yapıştıma ile ilgili detyaları bir önceki  peçetelik modelinde bulabilirsiniz. bu şekilde toplam 8 adet parça hazırladım.


2. Hazırladığım bu parçaları şekildeki gibi birleştirdim, bu şekilde 2 tane hazırladım.


3. Sabitleme işlemi için 3 mandalın tellerini çıkarıp birbirine yapıştırdım, hazırladığım bu mandalların yanlarına diğer yelpaze şeklindeki  hazırladığımız parçaları yapıştırdım.  
Veeeeeeeeee işte son hali

Lezzetli Cakepoplar


Kankim Selin ile yabancı bir internet sitesinde gördüğümüz, çok hoşumuza giden bu cakepoplardan bende yapmak istedim, bu kaçıncı yapışım hatırlamıyorum ama sizlere de tavsiye ederim. Özellikle doğum günleri özel günlerde süslemeleriyle çok hoş görünüyor. Çubuklu ve çubuksuz, kişiye özel tasarımlarıda mevcut.  Sipariş için mail atabilirsiniz.
mandaldan uçaklarım


    Daha önceleri mandal peçetelik yaparken belirttiğim gibi mandallı çalışmalarıma devam edeceğim demiştim. Hem çocuklarımızla güzel bir etkinlik hem de onlara sağlıklı  oyuncaklar yapacağız.

Malzemeler; tahta mandallar, dondurma çubukları (yada çay karıştırma çubukarı), renkli ojeler

Yapılışı; tahta mandallarımızı üzerine çubuklarınızı beyaz tutkal veya sıcak silikonla yapıştırıyoruz, bundan sonra ki kısım daha da eğlenceli geçiyor. Çocuklarımızın ellerine boyarı veriyor uçakları istedikleri gibi özgürce boyamalarını izliyoruz.

Oğluşum boyarken üçakları biraz hırpalamış gözüküyor.


Burada renkli ojeler kullandık, arka kısımdaki kırmızı kuyruklu uçağın kuyruk kısmını biraz ıslattıktan sonra makasla keserek şekillendiriyoruz.

Uçaklar peş peşe geliyorrrrrrrrrrrrrrrrr

Bizim için güzel bir etkinlik oldu, eğer uçağın daha sağlam olmasını isteseniz parçaları vidayabilirsiniz.


Yaptığımız uçakları canım oğlum arkadaşlarıyla paylaştı, paylaşmanın verdiği mutluluğun da  farkına varmış oldu. Çocuklarımıza paylaşmayı öğretelim.

mandaldan peçetelik yaptım


    Eskiden kullandığımız ve zamanla yerini plastik mandallara bıraktan tahtadan mandallar, biraz nostaljik oldu ama artık eskisi kadar yaygın olmamakla birlikte hala kullanılabilmekte ve birçok işe yaramakta. Ben öncelikle sizlerle yapmış olduğum peçeteliğimi paylaşmak istedim umarım sizde beğenir  yaparsınız. Çocukken bozmak için can attığımız mandalları ozaman ki kadar biz heyecanlandırmasa da  tellerinden ayırıyoruz 
Resimde gördüğümüz gibi veya sizin farklı alternatiflerinizde olabilir sıcak silikon veya beyaz tutkal kullanarak ayırdığımız mandal parçalarını yapıştıralım ardından ikinci parçayıda hazırlayalım. 

Şekildeki gibi parçaların arasına yine mandal kullanarak hazırladığımız parçaları yapıştıralım. Vernik ile veya  tırnak cilası ile cilaladınız mı peçeteliğimiz kullanıma hazır. Güle Güle Kullanınbunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...