Bir sonbahar faaliyeti (gulu gulu, tavus kuşu yapımı)


    Sonbahar gelmiş, yapraklar sararmış tamda bir sonbahar faaliyeti yapma zamanı, şimdi rengarenk yaprakları toplayarak hem uygulamalı  hem anlatımlı olarak bir sonbahar çalışmasıyla karşınızdayız. Bahçemizden topladığımızı yaprakları önce temizlemekle işe başlayalım. 
   Temizlediğimiz yapraklardan büyük olanının üzerine diğer topladığımız yaprakları istediğiniz şekilde yapıştırın. Biri büyük biri küçük  2 daire kesin. ve yaprakların sap kısımlarını örtecek şekilde üzerine yapıştırın. Kestiğiniz küçük daireyi diğerinin üzerine yapıştırın. Hareketli gözleri yapıştırın, burun ve ağız yapın. isterseniz arkasına mıknatıs magnet yapıştırarak magnet olarak kullanabilirsiniz. 

Soda şişesinden kına gecesi için mumluk yapılışı

    Kına gecelerinin vazgeçilmezleri olan o süslü püslü mumluklara çook paralar vermeyin, eğer zamanınız varsa ve uğraşmayı da seviyorsanız sizde bu mumluklardan yapın. Yapımı çok kolay ve zevki olan mumların yapılışına bir bakalım.  


Malzemeler:
soda şişeleri (boyutları farklı olabilir)
alüminyum folyo
pembe renkli tül
ince gri renkli kurdela 
beyaz mum


Yapılışı: Öncelikle şişeyi alüminyum folyo ile kaplamalıyız. Ardından şişenin ölçüsüne göre kestiğiniz ve uç kısımlarının şekildeki gibi kabarık olmasını sağlayacak tülü şişeye geçiriyoruz, Şişenin boğaz kısmından gri kudela ile tülümüzü bağlayıp içine mumu koyduk mu işlem tamamdır. İşte bu kadar hiçte zor değilmiş değil mi? Diğer modellerimi merak edenler linkleri aşşağıda...


Tuvalet kağıdı rulosuyla tırtıl yapılışı


   Daha önceden yine ruloları kullanarak basit bir kapı çelengi, minik bir saksı ve bayrak yapılışını sizlerle paylaşmıştım. Şimdi de minik bir tırtılın yapılışını paylaşacağım. Evinizde ve elinizin altında rahatlıkla bulabileceğiniz bu malzemelerle çocuğunuzla hoş vakitler geçirebilir, ona renkleri öğretebilirsiniz. Hatta numaralandırıp sayılarla bir aktivite de yapabilirsiniz. 

Malzemeler:
rolular
hareketli gözler
makas
boya
tel zımba
yapıştırıcıYapılışı: Öncelikle sadece bir ruloyu ortadan kesiyoruz. Bu tırtılın kafası olacak. Kalan parçayı ortadan 2 ye kesiyoruz. Bu şekilde parçaları hazırladıktan sonra  yarım parçaları birbirine zımba ile birleştirin. Ardından tırtılı boyayın, göz ve antenlerini yapmayı unutmayın. 


İşte rengarenk son hali


Taş boyama (çocuk etkinlikleri)


   Bu yıl tatile gittiğimiz yerlerden hatıra ve boyama etkinliği amaçlı taşları valizlere doldurup getirdik ve valizi eline alan içine taş mı doldurdunuz diye espri yapa dursun gerçekten valizin içinde taşlar vardı.:)
   Evde zaman buldukça taşları ve kuru kalem boyalarımızı elimize alıp başladık boyamaya. Bunlardan ilki de bu uğur böceğimiz oldu. Oğlumla birlikte yaptığımız bu etkinliğimiz çok zevkli ve eğlenceli bir zaman geçirmemizi sağladı. Gerçi kreşe öğretmenine götüreceği uğur böceğine bir türlü kıyamadı ve odasında hatta dolabında saklamaya karar verdi.

Yapılışını merak edenler aslında taş boyama bu şekilde kuru kalem boyalar yerine özel boyaları ile yapılmakta fakat çocuklarlar açısından kalem boyanın daha sağlıklı ve kullanışlı olacağını düşünerek kalem kullandım. 

Kullanacağınız malzemeler:
  • çeşit çeşit taşlar
  • kuru kalem boyalar
  • veee hayal gücü  bunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...